ProVet Állatorvosi Szakrendelő

Budapest II., Csévi utca 1., a Pasaréti térnél - telefon: 06-1-394-1006, 06-70-945-1040

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Csípőizületi dysplasia

There are no translations available.

Valószínűleg minden kutyatartóban már csak a betegség nevének említése is kisebb sokkot vált ki, annyi ijesztő dolgot hallanak róla a kutyasétáltatóban. Annak ellenére, hogy a kutyatulajdonosok körében a dysplasia az egyik legismertebb betegség, mégis nagyon sok a tévhit vele kapcsolatban. Talán e sorok elolvasása után mindenki egy kicsit tisztábban lát a kérdésben.

A dysplasia szó görög eredetű, és hiányos, rendellenes fejlodést jelent. A csípőizületi dysplasia tehát a csípőizületet alkotó csontok valamelyikének, vagy mindkettőnek a normálistól való eltérő alakulását jelenti. A csípőizület egyik alkotója a medencecsont izületi vápája, szaknyelven az acetabulum. Ennek egészséges kutyában félgömb alakú homorulatot kell képeznie, és olyan mély kell legyen, hogy a bele illeszkedo ugyancsak félgömb alakú combcsontfej kétharmadát magába foglalja. A dysplasiás csípőizületben vagy az acetabulum nem félgömb alakú, hanem ellapult, sekély, vagy a combcsontfej körvonala változik meg hasonlóképpen, illetve a fenti eltérések együtt is elofordulhatnak, sőt leggyakrabban együtt jelentkeznek. Az eddigiekből következően nem nevezhetjük tehát dysplasiának a kellő mélységű és alakú acetabulum és megfelelő combcsontfej megléte esetén mutatkozó csípőizületi lazaságot, noha ez a röntgenfelvételen azt eredményezheti, hogy a combcsontfej kétharmada nincs az acetabulumban. Ez az izületi lazaság már nyolc hetes korban vizsgálható. Megléte hozzájárulhat a dysplasia kialakulásához, de a lazaság a kölykök helyes takarmányozásával és mozgatásával javítható.

A csípőizületi dysplasia oka egyetlen tényezoben nem jelölhető meg, a kutatók maguk is vitatkoznak a kérdésen. Kétségtelennek tűnik, hogy van bizonyos genetikai háttér, tehát a betegség öröklődik. E mellett szerepet tulajdonítanak az ízület körüli lágy szövetek (izmok, szalagok, izületi tok) minőségének, a kölyök mozgásának (a sokat ülő, fekvő, túlsúlyos kölyök hajlamosabb a dysplasiára) a helyes táplálásnak is.

A betegséget már csaknem valamennyi fajtán megfigyelték, mégis inkább a nagyobb testű kutyákon gyakoribb. Magyarországon a német juhász és a rottweiler vezetik a gyakorisági listát.

Miből gyaníthatjuk, hogy a kutyánknak csípőizületi problémája van?

Fontos tudnunk, hogy a dysplasia foka és a klinikai tünetek súlyossága fiatal kutyán nincs egymással összefüggésben. A dysplasiás kutya lehet teljesen tünetmentes, de mutathat súlyos sántaságot is, ezért a következo tünetek elofordulása esetleges. A tünetek hat hetes kor után bármikor megjelenhetnek.

A legelso tünet lehet a hátulsó lábakon mutatkozó sántaság, mely kifejezettebbé válik hosszú séta vagy játék után.
Nehézkes felkelés, totyogó, kacsaszerű járás.
Széles, kiálló "forgók", egymást majdnem érintő csánkok.
Gyengén fejlett izomzat a hátulsó testfélen.
Járás közben erosen elmozduló csípőizületek esetleg kattogó hang.

Fenti tünetek észlelésekor forduljunk állatorvoshoz, lehetőleg ortopédiára szakosodott klinikához, ahol az állatot szakszerűen megvizsgálják, (hiszen nem minden hátulsó végtag sántaság dysplasia) szükség esetén röntgenfelvételt készítenek, és gyógyszeres vagy műtéti kezelést javasolnak. Az egyébként rendesen fejlett csípőizületben mutatkozó lazaság az esetek jelentős részében egy időben végzett viszonylag egyszerű műtéttel korrigálható.

A csípőizületi dysplasia gyógyíthatatlan betegség, a gyógyszeres kezelés a tünetek enyhítésére szolgál csupán. A műtétek, melyek célja a beteg izület valamilyen korrekciója, speciális felszereltséget igényelnek, ezért csak szakklinikán végezhetők el, és igen drágák.

Nagyon fontos volna tehát a betegség előfordulásának tenyésztői szelekcióval való csökkentése. Kívánatos lenne tenyésztésbe vétel előtt minden egyed szurő röntgenvizsgálatát elvégezni, és a dysplasiás állatokat a tenyésztésbol kizárni. Mivel Magyarországon ilyen hivatalos előírás még nincsen, a tenyésztők józan belátására van bízva a döntés a kérdésben. Meggyőződésem, hogy az a tenyésztő, aki munkája céljául az adott fajta megőrzését és tökéletesítését tuzi ki saját érdeke miatt is önként végrehajtja ezt a szelekciót, hiszen hosszú távon ez biztosan megtérül, úgy az ilyen (dysplasia mentes) tenyészetbol származó kölykök árában, mint a fajta fennmaradásában.

A kutyát vásárlóknak pedig azt tanácsolhatom, hogy az adásvételi szerződésben mindig térjenek ki a késobb jelentkező veleszületett betgség esetén követendő eljárásra. Ez különösen érvényes arra az esetre, ha a kutyát kifejezetten tenyésztési célra vásárolják. Ezeknek a hibáknak egy része ugyanis tenyésztésbol való kizárást jelent, és gyógykezeltetésük, ha egyáltalán lehetséges, igen költséges.

Hogyan végeztethetünk dysplasia szűrővizsgálatot?

Fontos tudnunk, hogy végleges dysplasia vizsgálati eredményt -a csípőizület teljes kifejlődésekor 24 hónapos életkor fölött adhatunk. Természetesen tájékozódó vizsgálat elvégeztetésére korábban is van lehetoség, panasz esetén pedig feltétlenül indokolt, hiszen ha a kutya dysplasiás az már a hat hónapos kor körül végzett vizsgálatból kiderülhet.

A csípőizület röntgenvizsgálatát elvileg bármelyik röntgenkészülékkel rendelkező állatorvosi rendelőben elvégzik. Mégis, mivel a felvétel elbírálhatóságának a nagyon precíz beállítás a feltétele, a nagyobb testtömegu kutyáról pedig csak nagyteljesítményu készülékkel lehet értékelhető felvételt készíteni, javaslom, hogy szakklinikát keressenek fel e vizsgálat elvégeztetésére. A Független Dysplasia Bizottság is csak az ilyen helyen készített, jól beállított, jól exponált felvételekt fogadja el értékelésre. A vizsgálatra érdemes előre bejelentkezni. Jó röntgenfelvételt csak altatott állatról lehet készíteni, ezért az állatorvos utasításait az előzetes koplalásra vonatkozóan mindenképpen tartsuk be. Ne hagyjuk magunkat "elcsábítani" olyan igéretekkel, hogy altatás nélkül is elvégzik a vizsgálatot, ennek szinte biztosan értékelhetetlen felvétel lesz az eredménye. A rövid altatás a kutyára semmilyen veszélyt nem jelent. Klinikánkon az új nyugati gyakorlatnak megfeleloen két felvételt készítünk a csípőizületrol, egyet annak nyújtott, egyet pedig behajlított állapotában. Így a combcsontfej teljes alakja leképezhető, és jól elkülöníthető egymástól a dysplasia és a laza csípőizület. Az elvégzett vizsgálatról jegyzőkönyvet kap a tulajdonos. Van lehetoség arra is, hogy a röntgenfelvételt a Független Dysplasia Bizottság (FDB) részére továbbküldjük. Ez az állatorvosokból álló testület havonta ülésezik és bírálja el a beküldött felvételeket. Az elbírálás feltétele a mellékelt eredeti törzskönyv és a bírálati díj befizetése . A FDB bírálatának eredményérol jegyzokőnyvben értesíti a tulajdonost, és ha az eredmény "dysplasiától mentes", vagy "majdnem normál", akkor ezt a törzskönyvre is rávezeti, a kutya úgynevezett FDB számot kap, és a MEOE-n keresztül az eredményt nyilvánosságra hozza. Ha az eredmény rosszabb, az titokban marad, de természetesen a komoly tenyésztő az ilyen állatot kivonja a tenyésztésbol.

Csípőízület dysplasia szűrés mellé most akciós áron kérhet könyökízületi dysplasia szűrést! Bővebben az akciók menüpontban.

 

ProVet Veterinary Clinic

Budapest II., Csévi u. 1.
+36-1-3941006
+36-70-9451040

Opening hours:

workdays: 9-19
saturday: 9-12
sunday: 18-20


hit counter